Program działania Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie
PROGRAM DZIAŁANIA
Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie
na lata 2025-2027
Misja
Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie funkcjonuje zgodnie ze Statutem i Ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Misją GOK jest edukacja kulturalna dzieci, młodzieży i dorosłych, a także osób ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnościami. Ośrodek jest nie tylko miejscem wszechstronnej aktywności kulturalnej, ale również refleksji nad potrzebami kulturalnymi społeczności lokalnej. Wspiera pasje i zainteresowania różnych grup wiekowych, zachęca do aktywnego uczestnictwa, zaangażowania i współtworzenia oferty. Ułatwia dostęp do kultury, pokazuje jej różnorodność. Poprzez swoje działania wykazuje odpowiedzialność nie tylko kulturalną, ale także społeczną, czy ekologiczną.
Wizja
Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie będzie miejscem przyjaznym i otwartym dla wszystkich, sprzyjającym integracji środowiska lokalnego i umożliwiającym realizację inicjatyw mieszkańców gminy. Działania będą inspiracją do twórczych poszukiwań i współudziału w kształtowaniu oferty kulturalnej. Ważnym obszarem działań GOK będzie pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację inicjatyw, tak, aby oferta była atrakcyjna i mogło z niej skorzystać jak najwięcej odbiorców. Naszym celem jest znalezienie odpowiednich rozwiązań, aby kultura na wysokim poziomie była dostępna także dla mieszkańców małych miejscowości. Bardzo istotne jest również wzmocnienie roli ośrodka w opinii społeczności lokalnej oraz poprawa wizerunku GOK. Podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz cykliczne spotkania zespołu pomogą stworzyć profesjonalną kadrę, której pasją będzie praca z ludźmi, nawiązywanie dobrych relacji, uważność na innych oraz kreatywne poszukiwanie ciekawych pomysłów.
Cele
Głównym celem Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie jest wielokierunkowa działalność kulturalna na rzecz mieszkańców gminy Zbuczyn.
Pozostałe cele i zadania GOK:
• edukacja kulturalna,
• upowszechnianie i promocja kultury,
• organizowanie różnorodnych form edukacji kulturalnej i wychowania poprzez sztukę,
• stwarzanie warunków dla amatorskiego ruchu artystycznego, kół i klubów zainteresowań, sekcji
i zespołów,
• wspieranie rozwoju folkloru i rękodzieła ludowego,
• promowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze,
• pielęgnowanie więzi lokalnych i integracja społeczeństwa,
• promocja i opieka nad amatorskim ruchem artystycznym i sztuką ludową na terenie gminy,
• współpraca z instytucjami i stowarzyszeniami,
• umożliwianie osobom niepełnosprawnym pełnego dostępu do różnorodnych form uczestnictwa
w kulturze,
• organizacja wydarzeń, spotkań, spektakli, koncertów, festiwali, wystaw, odczytów, konkursów, imprez artystycznych, rozrywkowych, turystycznych i rekreacyjno - sportowych,
• wspieranie działalności biblioteki.
Edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych
Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie realizuje edukację kulturalną poprzez:
• prowadzenie sekcji, kół zainteresowań i pracowni artystycznych (Zespół Pieśni i Tańca NIWA, Zespół wokalny UliBabki, sekcje instrumentalne, studio piosenki, pracownia plastyczna i rękodzieła artystycznego, akrobatyka, robotyka, karate, Uniwersytet Trzeciego Wieku),
• upowszechnianie różnych form twórczości artystycznej (muzyka, aktorstwo, taniec, plastyka, malarstwo, rzeźba i in.),
• organizowanie ciekawych spotkań i wydarzeń z różnych dziedzin kultury i sztuki,
• organizowanie cyklicznych wydarzeń kulturalnych, przeglądów i konkursów (np. „Ferie z GOK”, „Akcja lato”, wykłady dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zajęcia świetlicowe, „Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych”, Narodowe Czytanie, Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego),
• prowadzenie Gminnej Biblioteki Publicznej (Zbuczyn) oraz filii bibliotecznej (Krzesk - Królowa Niwa),
• różne formy działań skierowanych do wszystkich grup wiekowych na terenie gminy.
Współpraca ze środowiskiem lokalnym
Ważnym punktem działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie jest współpraca w zakresie funkcjonowania i upowszechniania działań kulturalnych. Priorytetem będzie współdziałanie ze środowiskiem lokalnym gminy Zbuczyn w realizacji projektów i działań promocyjnych. Będzie to udział na zasadach partnerskich w organizacji przedsięwzięć, jak również pomoc stowarzyszeniom i grupom nieformalnym. Ze względu na ogromne korzyści dla dzieci i młodzieży niezwykle istotna jest współpraca ze szkołami i przedszkolami, która będzie kontynuowana i rozwijana. Dla GOK ważna jest również współpraca z seniorami, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Radą Seniorów Gminy Zbuczyn i Dziennym Domem Senior + w Zbuczynie, Stowarzyszeniem Aktywny Senior Gminy Zbuczyn, a także kołami gospodyń wiejskich. Dzięki ofercie edukacyjnej, m. in. wykładom i warsztatom, seniorzy rozwijają swoje umiejętności, zainteresowania i pasje. Integrują się, tworzą więzi społeczne i towarzyskie, wspierają się wzajemnie, inspirują do aktywności i działania na rzecz lokalnej społeczności. Poprzez swoją działalność GOK bierze także udział w promocji gminy i regionu.
Promocja
Jedną z najskuteczniejszych form dotarcia bezpośrednio do odbiorców jest prowadzenie strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Strona internetowa powinna być atrakcyjna pod względem multimedialnym, bogata w aktualności i zróżnicowana pod względem formy. Najważniejszą rzeczą we właściwej promocji internetowej jest szybkie publikowanie aktualnych wydarzeń kulturalnych, nowości i relacji. Bardzo istotnym narzędziem szybkiego kontaktu z odbiorcami, bezpłatnej promocji o ogromnym zasięgu jest portal społecznościowy Facebook i Instagram. Dlatego GOK będzie kontynuował swoją działalność na tych platformach cyfrowych, co pozwoli na lepsze dotarcie i promowanie działań wśród młodzieży i osób dorosłych. Planujemy również poszerzyć swoją obecność w lokalnych mediach, co pozwoli zwiększyć ilość odbiorców z regionu i jest doskonałą promocją poza terenem gminy. Bardzo ważne jest wykorzystanie social mediów do szerszej promocji wydarzeń i Gminnego Ośrodka Kultury. Pamiętamy również o osobach, które nie korzystają z internetu, dlatego informacje o wydarzeniach będą również umieszczane na plakatach rozwieszanych na tablicach ogłoszeniowych. Słuchacze UTW dodatkowo będą informowani o ofercie kulturalnej i edukacyjnej poprzez wysłane smsy.
Finansowanie
Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie w głównej mierze opiera swoje funkcjonowanie na dotacji z gminy Zbuczyn. Działania GOK będą zmierzać w kierunku pozyskiwania środków finansowych z zewnątrz, m. in. poprzez pozyskiwanie sponsorów, jak również prowadzenie odpłatnych zajęć artystycznych. Ośrodek będzie aplikował o wsparcie finansowe w ramach programów: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Budżetu Województwa Mazowieckiego, Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej i innych. Dzięki dodatkowym środkom będzie możliwe podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej, sprawności organizacyjnej, jak również poprawa warunków lokalowych i wyposażeniowych.
Program opracowała i przedłożyła: Iwona Zdziechowska
Zbuczyn, dn.15.05.2025 r.